Lokaty terminowe i papiery wartościowe.

Opublikowano w April 28, 2015
Napisany przez Aleksander Lasamanowicz

Pojęcie lokaty.

Lokaty są obecnie jedną z bardziej popularnych form oszczędzania, a raczej odkładania pieniędzy. Trzymane w portfelu kuszą i zawsze znajdzie się powód by je wydać. Mając je na lokacie trzeba je tam trzymać przez cały okres umowy jaką podpiszemy z bankiem. Najbardziej znaną formą lokat bankowych są lokaty terminowe. Jak sama nazwa wskazuje są one zakładane na określony okres czasu. Lokata jest sposobem na zamienienie pieniędzy, gotówki na inne aktywa finansowe. Może być to również zamiana na jakąś rzecz. W niektórych przypadkach lokata jest najlepszą formą zabezpieczenia naszych środków pieniężnych. Bez względu na rodzaj lokaty jej cel jest zwykle identyczny. Ma ona za zadanie pomóc nam w osiągnieciu dodatkowego dochodu. Takim dodatkowym dochodem są odsetki. Bank może posługiwać się naszymi pieniędzmi przez cały okres lokaty w zamian za odsetki jakie otrzymamy na koniec. W zależności od umowy oprocentowanie na lokacie może się różnić. W każdym banku może być ono nieco inne.

Lokata terminowa.

Najbardziej znana klientom jest lokata terminowa. Pewnego rodzaju jest to forma wkładów pieniężnych. Za jej pomocą możemy przechowywać wszystkie nasze oszczędności i dodatkowo zarobić na takim przechowywaniu. Lokaty terminowe są dobre zarówno dla firm jak i dla indywidualnych gospodarstw domowych. I jedna i druga grupa może śmiało z nich korzystać. Osoby, które skorzystały z lokat terminowych najbardziej cenią je za to, że są one związane z minimalnym ryzykiem. Sytuacje, że straci się coś na takiej lokacie zdarzają się sporadycznie. Inaczej lokaty terminowe nazywane są wkładami terminowymi, jednak ta nazwa nie jest zbyt powszechna. Bardzo dużą zaletą lokat terminowych jest to, że już w dniu zawarcia umowy z bankiem wiemy na jaki czas wkładamy nasze pieniądze na lokatę. Dowiemy się również jakie będą odsetki i ile po zakończeniu umowy uda nam się zarobić. Sami możemy wybrać bank w jakim chcemy założyć lokatę, dlatego też warto sprawdzić kilka ofert zanim wybierzemy tą najbardziej dla nas odpowiednią. Ofert jest bardzo dużo i naprawdę można wybrać taką, dzięki której uda nam się zarobić jak najwięcej. Warto się trochę potrudzić i przestudiować warunki jakie stawiają klientom poszczególne banki.

Papiery wartościowe.

Papiery wartościowe uważane są za jeden z rodzajów lokat. Dużą zaletą papierów wartościowych jest to, że nie ma żadnych ograniczeń, co oznacza że możemy wykupić ich dowolną ilość. Gospodarstwa domowe mogą śmiało korzystać z tego typ0u instrumentów finansowych. To co je różni od lokat terminowych to stopień ryzyka. Tutaj jest ono dużo wyższe i trzeba zdawać sobie z tego sprawę. Od nas zależy, czy chcemy i czy w ogóle może sobie pozwolić na jakiekolwiek ryzyko. Tak więc, papiery wartościowe są dla osób, które nie boją się ryzykować i chcą dużo zarobić, zaś lokaty terminowe są dla osób, które nie lubią ryzykować i chcą z góry wiedzieć ile uda im się zarobić i na jakie warunki zgadzają się w podpisanej umowie.