Czy lokaty bankowe rzeczywiście są opłacalne?

Czasy, w których oszczędności chowaliśmy do przysłowiowej skarpety, odkładając środki na tzw. „czarną godzinę” już dawno minęły. W dzisiejszych czasach staramy się w jakiś sposób inwestować każde odłożone przez nas pieniądze. Robimy wszystko, by oszczędzona przez nas gotówka zaczęła na siebie zarabiać. Jedną z dróg prowadzących do tego celu są lokaty. Dzisiejsze banki prześcigają się w ofertach składanych klientowi, oferując wysokie oprocentowanie i ogromne zyski. Potencjalny klient takiej instytucji jeszcze kilka lat temu reagował na takie oferty bardzo entuzjastycznie. Dziś sytuacja wygląda jednak nieco inaczej. Jeszcze kilka lat temu oprocentowanie lokat było 2 razy wyższe niż teraz. Ma to ścisły związek z obniżeniem się stóp procentowych. Oferty banków nie są już tak atrakcyjne, a klienci przestają wierzyć w to, że lokata bankowa to rzeczywiście dobra droga ku mądremu inwestowaniu oszczędności, ponieważ przestało to być po prostu opłacalne. Nic bardziej mylnego.

Obalamy mit, że na lokacie bankowej nie da się zarobić!

Istnieją różne rodzaje lokat bankowych – od jednodniowych, czy tygodniowych poprzez kilkumiesięczne, na rocznych bądź kilkuletnich kończąc. W obecnej sytuacji można zaryzykować i stwierdzić, że LOKATA IM DŁUŻSZA, TYM BARDZIEJ OPŁACALNA. Na lokacie nadal jesteśmy w stanie dobrze zarobić, jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli oczekujemy naprawdę wymiernych zysków, powinniśmy zdecydować się minimum na lokatę 6-miesięczną. To optimum, w czasie którego i bank jest w stanie zainwestować nasze środki finansowe tak, by na nich zarobić, i my osiągniemy nie można powiedzieć , że ich nie ma. Korzyści są zawsze. Należy jedynie wszystko dokładnie przeanalizować, przemyśleć, a w razie potrzeby skorzystać nawet z porady specjalisty bankowca, by uniknąć ewentualnych pochopnych decyzji, których potem będziemy żałować. ULOKOWANIE ŚRODKÓW FINANSOWYCH NA LOKACIE BANKOWEJ JEST NA PEWNO MĄDRZEJSZĄ DECYZJĄ NIŻ TRZYMANIE PIENIĘDZY W SKARPECIE. Niski zysk jest zawsze lepszy niż żaden zysk. Nawet jeśli mówimy o lokatach krótkoterminowych i nie mamy do dyspozycji większej ilości gotówki do zainwestowania. To banki są dla ludzi, a nie ludzie dla banków.

Aby wybrać tę najbardziej odpowiednią lokatę należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, tj.:

  • oprocentowanie – nie zawsze wysokie jest równoznaczne z wysokimi zyskami; oprocentowanie w lokatach jest podawane w skali roku, a przecież nie zawsze nasza lokata trwa tak długo;
  • kapitalizacja – proces naliczania odsetek do wkładu początkowego; to czynnik ważniejszy niż oprocentowanie, a często przez klienta pomijany; to głównie od ilości kapitalizacji w trakcie trwania lokaty zależy nasz ostateczny zysk;
  • rozsądek i świadomość klienta oraz analiza oferowanych na rynku lokat – bez tego nikt nie podejmie naprawdę właściwej decyzji.