Kredyt samochodowy – co warto wiedzieć?

Opublikowano w May 11, 2018
Napisany przez Aleksander Lasamanowicz

Kredyt samochodowy, zwany także motoryzacyjnym to celowy kredyt gotówkowy do wykorzystania na zakup pojazdu. Pojazdem może być tutaj: samochód, quad, motocykl, traktor, maszyny budowlane, przyczepy kempingowe, kampery, a także łódź motorowa. Przy pomocy kredytu samochodowego można nabyć pojazd zarówno nowy jak i używany, zobacz jak podejść do tego tematu aby zyskać jak najwięcej http://www.bankowastrefa.com.pl/.

Gdzie wnioskować o kredyt?

Kredyt samochodowy można uzyskać oczywiście w standardowym banku. Co więcej, niektóre marki samochodowe mają własne banki, które oferują kredyt na zakup auta. Zdecydowanie ułatwia to zakup pojazdu, ponieważ wszystkie formalności załatwiamy w jednym miejscu, mamy możliwość uzyskania kredytu na bardzo dobrych warunkach. Poza tym, zaciągając kredyt w salonie autoryzowanym mamy możliwość negocjacji ceny samochodu.

Jaki rodzaj kredytu wybrać?

Do wyboru mamy aż trzy rodzaje kredytu samochodowego: kredyt standardowy, jednoratowy i balonowy. Pierwszy z nich to kredyt polegający na spłacie co miesiąc raty kapitałowo – odsetkowej. Kredyt ten zawierany jest na okres dogodny dla kredytobiorcy. Minimalny czas trwania takiego kredytu to pół roku a maksymalny to 10 lat. Nie ma wymagalności wpłaty własnej. Kredyt jednoratowy to forma kredytu promocyjnego jaki oferują banki samochodowe. Wyróżnia się on dużą wpłatą własną, na poziomie 50-60%. natomiast pozostałą część kredytobiorca wpłaca w umówionym terminie na przykład po roku. Kredyt jednoratowy nazywany jest też kredytem 50/50 albo 60/40. Oznacza to, że 50% kredytu jest płacone od razu a pozostała część w późniejszym terminie, analogicznie w drugim przykładzie: 60% na początku okresu kredytowania i 40% na końcu. Trzeci rodzaj kredytu to kredyt balonowy, który cechuje się niskimi ratami obejmującymi większą część kredytu na przykład 80%. Ostatnia rata spłacana w całości na koniec okresu kredytowania to 20% całości kwoty.

Ubezpieczenie kredytu samochodowego.

Jednym z ważniejszych wymagań banku przy udzielaniu kredytu samochodowego jest ubezpieczenie zarówno kredytu, jak i samochodu. Do głównych zabezpieczeń stosowanych przez banki należy sporządzenie cesji polisy autocasco. W sytuacji gdy pojazd ulegnie zniszczeniu to ubezpieczyciel będzie miał obowiązek wypłacić odszkodowanie na konto banku, a nie na poczet kredytobiorcy. Innym stosowanym zabezpieczeniem jest depozyt karty pojazdu. W przypadku gdy kredytobiorca zaniecha spłacania rat kapitałowo – odsetkowych bank ma prawo przejąć pojazd jako swoją własność. Często zdarza się, że bank wymaga również wykupu innych ubezpieczeń między innymi ubezpieczenie od zdarzeń losowych. Wszystkie te zabezpieczenia powodują, że koszt zakupu samochodu jest większy, jednak dla banku jest to minimalizacja ryzyka związanego z niespłaceniem kredytu.

O czym pamiętać przy podpisywaniu umowy?

Poprzez konieczność wykupu różnych ubezpieczeń przez kredytobiorcę bank zabezpiecza swój interes. Kredytobiorca natomiast musi zadbać o swoje dobro. Dlatego też należy dokładnie przeczytać umowę kredytową i zwrócić szczególną uwagę na koszty a także zapisy mówiące o spłacie kredytu. Jest to warunek konieczny, dzięki czemu kredytobiorca uniknie dodatkowych, niespodziewanych kosztów, które mogą być zapisane przysłowiowym „małym druczkiem”.