Kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?

Opublikowano w April 23, 2020
Napisany przez Aleksander Lasamanowicz

Kredyt hipoteczny to bardzo popularny produkt finansowy i jest wiele poradników, czym się kierować zaciągając te długoterminowe zobowiązanie. Jednak wielu naszych rodaków daje się zwieść promocyjnym ofertom bankowym, bez ich dokładnego sprawdzenia. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym i na co zwrócić uwagę podczas jego zaciągania.

Coraz więcej Polaków ma kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie finansowe, które zaciąga coraz więcej Polaków. W taki sposób spełniają swoje marzenie o mieszkaniu na własność. Warto wspomnieć, że kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie o dużej wartości, dlatego banki dokładnie sprawdzają i weryfikują naszą zdolność kredytową. Muszą mieć pewność, że spłacaliśmy wcześniejsze zobowiązania, w tym celu sprawdzają nasz status w Biurze Informacji Kredytowej i jeśli będziemy tam widnieli jako niepewny płatnik, nie otrzymamy zgody. Warto dbać o nasz status w historii kredytowej, gdyż jeśli nie spłacaliśmy swoich zobowiązań, możemy okazać się na banku osobami niewiarygodnymi i taka sytuacja, zamknie nam drzwi do uzyskania jakiegokolwiek kredytu, czy pożyczki.

Kredyt hipoteczny a nasza zdolność kredytowa

Jak już wspomnieliśmy, zdolność kredytowa jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie sprawdza bank podczas weryfikacji naszej sytuacji kredytowej. W jej skład wchodzi wiele pośrednich czynników jak historia kredytowa, wiek, wykształcenie, status umowy, ilość osób mieszkających i gospodarujących wspólnie, czy comiesięczne wpływy na nasze konto bankowe. Zdolność kredytowa jest bardzo ważna, ale istnieje szereg sposobów, jak uatrakcyjnić naszą sytuację przed wzięciem kredytu. Można przeczytać w internecie sporo podręczników i porad, a można skorzystać z pomocy specjalisty, jakim jest doradca kredytowy. Doradca porówna dla nas oferty, dobierze odpowiednią i powie nam, jak poprawić zdolność kredytową. Sami wiele możemy zrobić, aby uatrakcyjnić siebie jako kredytobiorcę.

Jak wybrać najlepszą ofertę kredytu hipotecznego?

Możemy skorzystać z rankingu kredytów gotówkowych, gdzie znajdziemy porównane najbardziej popularne oferty kredytowe. Warto obserwować zmiany i nauczyć się, na co zwracać uwagę podczas wyboru. Warto przez jakiś czas obserwować wskaźniki. Szczególnie może to się okazać potrzebne dla osób, które nie znają się na bankowości. Dodatkowo oferty uchodzące za promocyjne, wcale nie muszą mieć takiego charakteru. Po dokładnej analizie może się okazać, że oferta nie była taka okazyjna, jak nam się na początku wydawało. Często zostaniemy zobowiązani do kupienia innych produktów bankowych takich jak: konto osobiste w banku, w którym bierzemy kredyt, czy karta kredytowa. Dlatego przed wzięciem kredytu hipotecznego warto dokładnie przejrzeć oferty lub poprosić kogoś, kto się na tym zna lepiej od nas. Doradca kredytowy przeprowadzi nam przez zawiłości procesów bankowych.