Praktyczne wskazówki dla kredytobiorców

Opublikowano w March 31, 2021
Napisany przez Aleksander Lasamanowicz

Każdy kredytobiorca pragnie podpisać możliwie najtańszą umowę z bankiem detalicznym, parabankiem lub innym kredytodawcą. Analiza oferty kredytów gotówkowych jest istotna dla zabezpieczenia interesów gospodarstwa domowego. Kredytobiorca przed nawiązaniem współpracy z instytucją kredytową powinien poznać podstawy poruszania się po branży kredytów krótko i średnioterminowych. W artykule otrzymasz szereg praktycznych wskazówek związanych z zadłużeniem.

Warunki zaciągnięcia dobrego kredytu gotówkowego

Najpierw warto rozparzyć najważniejszych kredytodawców. To kolejno banki detaliczne, w tym niezależni doradcy współpracujący z branżą. Następnie masz do czynienia z parabankami i sektorem pożyczek społecznościowych. Jeżeli korzystasz z banków detalicznych musisz uważać, aby nie składać zbyt wielu wniosków o kredyt jednocześnie. Każdy złożony wniosek osłabia twój scoring kredytowy w instytucji. To często oznaka, że nie możesz nigdzie uzyskać pieniędzy, a to jednak zagraża domowemu budżetowi. Przed nawiązaniem współpracy z kredytodawcą należy dokładnie ocenić zdolność kredytową gospodarstwa domowego, a następnie dopasować niezbędne wskaźniki. Wnioski kredytowe i porównywarki kredytów znajdziesz bez problemu w publicznej przestrzeni. Bardzo ważne założenie dotyczy zaciągania kredytów gotówkowych w okresie niskich stóp procentowych. Im niższe stopy procentowe, tym tańsze zobowiązanie, nawet średnioterminowe. Nie zaleca się natomiast podpisywanie umowy kredytowej w walutach obcych, ponieważ narażasz się na dynamiczne zmiany wartości pieniądze na rynku międzynarodowym. Większość klientów traci na podobnym układzie, szczególnie przy większych kredytach hipotecznych. Tak długi czas kredytowania gwarantuje wiele wahań waluty. W każdej umowie kredytowej decydujesz jak długo chcesz spłacać raty. Im dłużej spłacasz kredyt gotówkowy, tym więcej tracisz. Suma odsetek buduje się po prostu dłużej, co daje zysk kredytodawcy. Spłacanie kredytu w stosunkowo krótkim terminie jest najlepszym rozwiązaniem, kiedy nie chcesz ryzykować utraty płynności gospodarstwa domowego.

Przygotowanie do podpisania uczciwej umowy kredytowej

Kredytobiorca musi również zwrócić uwagę na klauzule niedozwolone występujące w umowach kredytowych. Klauzule niedozwolone znajdziesz, np. na witrynie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (popularny UOKIK). W każdej umowie powinien znaleźć się formularz odstąpienia dla klienta indywidualnego. Jeżeli takiego formularza brakuje, wtedy czas na zerwanie zobowiązania odpowiednio się wydłuża. Standardowo masz dwa tygodnie na anulowanie umowy kredytowej, jeżeli coś ci się w niej nie podoba, ale stwierdziłeś to dopiero po czasie. Solidnie przygotowany kredytobiorca ma znacznie większe szanse wynegocjowania dodatkowych warunków w umowie. Większość doradców bazuje bowiem na podstawionych schematach. Trzeba je rozpoznać, aby nie trafić w pułapkę niepotrzebnych kosztów kredytowych.